Még a legjobbakkal, a legkreatívabbakkal is előfordulhat, hogy nincsenek jó passzban, a képzeletükből kifogy az üzemanyag, ami azt vonja maga után, hogy az írás kínkeservessé válik. Hiába próbálunk koncentrálni, hiába szuggeráljuk a szereplőket, hogy mozduljanak meg, csináljanak végre valamit, elevenedjen már meg az egész! De… semmi.
Veled is előfordult már, hogy egy végtelenül egyszerű jelenetről kellett volna írnod, mégse sikerült megjeleníteni a helyet, nem tudtad elkapni az atmoszférát, a háttérszereplők pedig kísértetiesen arctalan figurák voltak?
Természetesen nem kell a legutolsó háttértáncost is emlékezetessé tenni, de valamilyen szinten mégis élővé kell tenni őket.
Mit tehetünk, ha nem vagyunk alkotói hangulatban, hogy merítsünk ihletet?
Szerintem néha a vizuális a legjobb inspiráció. Tehát a válasz a képekben rejlik, valamennyi képben, melyekhez pár másodperc alatt hozzáférhetsz a neten.
De hogyan használjuk fel ezeket a képeket, hogy élénkebbé tehessük a szöveget?
Hagyd, hogy a képek ösztönözzenek! Figyeld meg őket, elemezd, és csatlakoztass hozzájuk gondolatokat, szavakat.
A képek elemzésével még jobban el lehet sajátítani az írás tudományát. Az alapos vizsgálat, a képek értelmezése segít ötletekhez jutni, gondolatokat szervezni, és hatékonyan kommunikálni.
Példák, mire jó figyelni:
Alapvetően: Mit látsz? Mit érzel? Mit hallasz?
– A képen szereplő karakterek elemzése.
– A színek. Hogyan közvetítik a hangulatot?
– Az előtér és a háttér részletei.
– Milyen az idő?
– Milyen mintákat látsz?
– Miféle textúrák szerepelnek a képen? Milyen a tapintásuk?
– Egyszerűen csak jelöld ki azokat a részeket, amelyek megragadják a figyelmed, amelyekre szükséged van (arckifejezések, tárgyak, napszak, az időjárás, színek, stb).
– Amire jó, ha ügyelsz, hogy ne magát a képet írd le, csak ragadj ki részleteket!
– Nem mindegy, hogy ki készítette a képet. Megfontoltan válaszd ki az ihlet adót. A túl jól sikerült képek túl stilizáltak, üresek, nem valóságosak. (Ilyen gyönyörű, de természetellenesen beállított fotók vannak például a Pinteresten.)
Használj amatőr, igazi fotókat. Ezeknek igazi történetük van, valós környezetben készültek, és olyan dolgokat tartalmaznak, olyan részleteket, amilyeneket keresünk. (Pl. Nem agyonretusált pincéreket a sarki kávézóban, hanem valódiakat valódi arcukkal.)
– Ne keresd az igazit!
Könnyedén beleeshetünk abba a csapdába, hogy túl sok időt töltünk a tökéletes kép keresésével. Mint írtam már, ne a képet jelenítsd meg a papíron, hanem egyes részleteket, melyekre szükséged van. Emelj ki! Sok képből, sok apró részletből kerekíthetünk egy egész történetet.
– Játssz a keresővel, mintha te kezelnéd a fényképezőgépet
A google-lel keress rá a kulcsszavakra, add meg a helyet (New York?), időpontot (40-es évek?), honnan készült a kép, azaz nézőpontot (a fotó egy hegy csúcsán, vagy a lába mellett készült).
Ezek után meglátod, vissza fog térni az ihlet, a gondolatok pezsegni fognak. És ez nagyon hálás dolog, ugyanis, ha nem él a kép, a jelenet a fejedben, a papíron sem fog megelevenedni, és az olvasók számára is láthatatlan lesz.
Használj bátran képeket, ez üzemanyag a fantáziának, életet lehel a leírtakba.
– Ha találsz egy különösen inspiráló képet, mentse el a számítógépen, így visszatérhetsz rá további ihletért.
– Jó, ha külön mappákat készítesz a különböző témájú képeknek.
Ti használtok képi inspirációt? Honnan szereztek képeket?
Feladat:
– Írjatok egy rövidke jelenetet bármiről és bárkiről. Ne használjatok semmit, csak a képzeleteteket.
– Most keressetek a jelenethez illő képet, és annak segítségével írjátok le a történteket.
Mennyire működött a feladat? Nyugodtan küldhettek visszajelzést!
A feladatokat kommentben, vagy üzenetben is megoszthatjátok.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése